Deponuz Otomasyona Hazır mı?

Deponuz Otomasyona Hazır mı?

Otomasyon her zamankinden daha hızlı modernize ediliyor ve büyük depolarda kapıları açabilen robotlar ve otomatik sıralayıcılar yaygınlaşıyor. Amazon gibi şirketler toplama sürecini hızlandırmak için küçük robotlar kullanıyor ve yakında, insansı robotlar bile olabilir.

Depo Otomasyonuna Hazır Mısınız?

Deponuzun otomasyona hazır olup olmadığını veya yatırımın değerini nasıl anlarsınız?İncelenmesi gereken birkaç önemli metriği aşağıda paylaşıyoruz;

 

Deponuzun otomasyona hazır olup olmadığına karar verirken veriler son derece önemlidir. Deponuzdaki verileri almanın en iyi yolu, bir depo yönetim sisteminden (WMS) çekmektir. Örneğin, Logiwa’yı kullanarak Depo X’den veri aldığımızı varsayalım. X’in verilerine bakarak, uygulanabilirliğini ölçmek için aşağıdaki metrikleri kullanabilirsiniz;

Gönderilerin veya gönderi siparişlerinin orta sayısı = 388 / saat.
Ortalama gönderi sayısı: 416 / saat

Gönderilen ürün sayısı: 1328 / saat
Gönderilen ortalama ürün sayısı: 1376 / saat

Bu metrikler verilerinizi analiz etmek için çok önemlidir, çünkü aynı miktarda siparişi tamamlamak için otomatik bir sistemin yapması gereken iş miktarını ve Şirket X’e kârlı bir varlık olarak kaldığını gösterir.

Bu sayılar çok düşükse ve siparişlerin oranı artmazsa , kullanılan otomasyon bu siparişleri çok çabuk geçecek ve bu da kesintili bir sipariş akışına neden olabilir. Daha da kötüsü, bu otomasyona yapılan yatırım bir yıl içinde ödenmeyebilir ve gerçek değeri geri almak daha da uzun sürebilir.Eğer bu metrikler yüksekse, bu otomatik sıralayıcı gibi otomasyonun kurulumunun değerini hızla döndüreceği anlamına gelir. Çünkü sürekli olarak kullanılacak ve depoya verimlilik getirecektir.

Baktığımız diğer bir anahtar metrik, zaman içinde gönderilerin kalıbıdır. Gördüğünüz gibi, X Şirketi için zaman içindeki gönderilerin sayısı değişmedi, fakat aşağdaki grafik gibi daha sabit olmalıydı.Zaman içinde gönderilerinizin sayısı haftadan haftaya önemli ölçüde dalgalanırsa, otomasyon, sakin günlerde yeterince kullanılmayacağından çok değer veremez. Otomasyonu doğru bir şekilde uygulamak için, zaman içinde gönderiler için sürekli bir düzene sahip olmalısınız.

Son olarak, bakmak için bir son temel metrik şirketinizin servis seviyesidir. Bu durumda, bu nakliye ve dağıtım hızına bir şirketin taahhüt anlamına gelir. Aynı gün teslimatı veya ertesi gün teslimatı gibi hizmet şartları, kararınızı büyük ölçüde etkileyecektir.Düzensiz talepler geldiğinde seviyesi sadece 24 saattir, otomatik bir sıralayıcı uygulamak çok zor olacaktır.Bunun nedeni, düşük hacimli günlerde, sıralayıcınızı verimli bir şekilde kullanamazsınız.Ancak, hizmet şartları 4 gün gibi daha uzunsa, gönderileri düzgünleştirmek için teslimat şartlarından yararlanabilirsiniz.Bu şekilde, otomasyon yatırımınızı kullanabileceğiniz sorunsuz bir gönderi modeline sahip olabilirsiniz.

Genel olarak, depo otomasyonuna yatırım yapmayı düşündüğünüzde kendinize sormanız gereken 3 önemli soruyu aşağıda paylaşıyoruz;

  1. Sürekli kullanımda olacak mı?
  2. Yatırımı hızlı bir şekilde döndürecek mi?
  3. Şirketiniz otomasyonu karşılamak için yeterli siparişi veriyor mu?