Depoda toplama ve paketleme süreçlerinde ne kadar işgücüne ihtiyacınız var?

Depoda toplama ve paketleme süreçlerinde ne kadar işgücüne ihtiyacınız var?

Depolama süreçleri, bir işletmeyi yönetmenin en yoğun emek gerektiren alanlarından biridir. Uluslararası Lojistik yayınlarına göre, bir deponun en büyük işletme gideri işçilik masraflarıdır. Bu, ortalama bir şirketin depolama bütçesinin% 70’ini kapsar.

İşgücü maliyetlerini azaltmak, bir işletme sahibinin depolarını yönetirken sahip olduğu en önemli görevlerden biridir. Bununla birlikte, bu süreç yüksek düzeyde bir müşteri hizmeti sağlayarak işgücü planlaması ve verimliliği dengeler.

Deponuzda neden işgücü planlamasını öncelikli kılmalısınız?

Verimsiz bir depo işletmek, mal kabülü, toplama ve paketleme gibi farklı süreçlerde darboğazların meydana gelebileceği anlamına gelir. Verimli planlanmamış bir depo, işçilerin günde kilometrelerce yürümesine neden olabilir. Deponuzda bulunan engelleri tanımlamak ve değişim planını yapmak hiç olmadığı kadar önemlidir.

Depoda işgücü planlaması, çalışanlarınızın tüm siparişlerinizi toplama ve paketleme süresini büyük ölçüde azaltır ve gönderi sürecini verimli hale getirir. Bir işgücü planlama analizi yaparak, sadece iş listelerinizi hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda müşteri memnuniyeti oranlarınızı da arttırabilirsiniz.

Genellikle, perakende sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin deposundaki en büyük darboğaz;  toplama ve paketleme işlemidir. Böyle darboğazlara engel olmak için LA olarak, müşteri başarısında en etkili yolu sağlamak için öncelikle depoları analiz ediyoruz. Aşağıda, müşteri verilerinin ortalamalarından oluşan varsayımsal örnek rakamları ve senaryoları ile örnek bir deponun adım adım deneysel analizi yer almaktadır.

Depoda işgücü planlamasının unsurları

Depolarımızın, tekli ve çoklu ürün siparişleri olmak üzere iki farklı sipariş türüne sahip olduğunu varsayalım. Tekli siparişlerin yalnızca bir SKU’su olduğunu, çoklu siparişlerin birden çok SKU’su olduğunu varsayalım. Örnek depomuzda, toplama işleminden sonra paketleme işlemine yer vereceğiz. Paketleme işlemi sırasında nakliye etiketlerinin yazdırıldığını unutmayın.

Tekli sipariş toplama

Bu senaryoda, tekli siparişleri, bir seferde 100 siparişlik bir parti içinde bir toplama sepetine toplanır. Parti büyüklüğü bir depodan diğerine farklılık gösterebilir bu yüzden toplu toplamayı seçmemizin nedeni, bu yöntemin işçinin bir toplama sırasında yürümeye ihtiyaç duyduğu mesafenin azaltılmasıdır. Depo yönetim sisteminiz, lokasyonlara yapılan ziyaret sayısını azaltmak için bir gruptaki aynı SKU’ları sağlamalıdır.

Çoklu sipariş toplama

Çok ürünlü sipariş toplama için birkaç seçenek vardır, Verimlilik açısından bu senaryo için kümelenme bazlı toplu sipariş hazırlama metodunu seçeceğiz ve küme toplanması için kullanılan arabalar 12 kova veya tote içerir ve parti boyutu 12’dir. Toplama partisinin büyüklüğünün bir depodan diğerine farklılık gösterebileceğini unutmayın.

Ücretsiz WMS karşılaştırma aracı olan explorerwms ile ihtiyacınız olan toplama özelliklerini kullanarak size en uygun WMS bulun ( https://explorewms.com/wms-software-comparison)

Toplu Toplama boyutuna karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken üç madde;

• Toplama sepetinin (veya konteynerin) boyutunu ve parti içindeki ürünleri göz önünde bulundurun. Bir parti tek bir çalışan için atanır ve bir çalışan her seferde bir araba kullanabilir. İşte bu yüzden bir parti için bir toplama sepetine (konteyner) sahip olmalıyız.
• Öğelerinizi toplu olarak almak için toplam süreyi düşünün. Bir parti için toplam süre bir saatten fazla olmamalıdır.
• Küçük ürünler küçük hücreli arabalara alınabilirken, büyük eşyaların toplanması palet veya arabaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle, büyük ve küçük ürünler için ayrı bir parti oluşturmak her zaman daha iyidir.

Neden bir depo iş planı yapmalı?

Bir depo için iş planı hazırlamak, deponuzun nasıl çalışmasını istediğinize dair bir plan hazırlamak gibidir. Bu, toplama ve paketleme işlemindeki her şeyin, kurulum süresinden parti seçimine kadar geçen sürede hızı ve verimliliği nasıl etkileyebileceğini anlamanıza yardımcı olur.
Aşağıdaki süreci açıkladığımızda göreceğiniz gibi, her saniye önemlidir!

Sipariş toplama

• Adım 1: Bir sonraki görevi başlatmak (bir sonraki işi seçmek, arabaları toplamak vb.) Için ortalama bir “Kurulum Zamanı” tahmin ederek ve toplu işlemi sona erdirerek başlayın. (Arabayı paketleme istasyonuna taşımak vb.)
• Adım 2: Toplama işlemi için parametrelerinizi belirleyin.

Sipariş paketleme işlemi için sonuçlar

Yukarıda özetlenen paketleme işlemi için tahmini sonuçların bir özeti aşağıda verilmiştir.
Tüm tekli siparişleri paketlemek için toplam süre: Bu değer, tüm tekli sipariş paketleme görevlerini tamamlamak için toplam süreyi gösterir.
• Çoklu siparişlerin tümünü paketlemek için toplam süre: bu değer, tüm çoklu öğe paketleme görevlerini tamamlamak için toplam süreyi gösterir.
• Paketleyicilerin sayısı: Bu değer verilen gönderi siparişlerini paketlemek için tahmini paket sayısını gösterir. Formül, toplam paketleyicileri tahmin etmek için günlük vardiya saatlerini kullanır. Depoda üretkenlik için yeterli alan sağlamak için sayıları yuvarlamayız. Genellikle, sayıları toplarız.
Tahmini işgücü miktarı
Son olarak, tahmini paketleyicilerin sayısını ve tahmini toplayıcıların sayısını alabilir ve bir depoda işlenen tüm siparişleri toplamak ve paketlemek için gereken toplam çalışan sayısını bulmak için bunları ekleyebilirsiniz.